Więcej o Transparency Template
Obowiązek tworzenia zapasów

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. (z późn. zm.) “o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym” przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą i podmiot dokonujący przywozu gazu ziemnego są zobowiązani do utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego w wielkości ustalonej zgodnie z podanymi w ustawie zasadach. Zapasy obowiązkowe gazu ziemnego są utrzymywane w instalacjach magazynowych, których parametry techniczne zapewniają możliwość dostarczenia ich całkowitej ilości do systemu gazowego w okresie nie dłuższym niż 50 dni. W przypadku uruchomienia zapasów obowiązkowych gazu ziemnego należy dokonać ich uzupełnienia do wielkości ustalonej zgodnie z art. 25 ust. 2 albo 5 w okresie 4 miesięcy, licząc od ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło ich uruchomienie. W szczególnych przypadkach okres ten może być wydłużony do okresu nie dłuższego niż 8 miesięcy.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (z późn. zm.) określenie „instalacja magazynowa” oznacza instalację używaną do magazynowania paliw gazowych, w tym bezzbiornikowy magazyn gazu ziemnego oraz pojemności magazynowe gazociągów, będącą własnością przedsiębiorstwa energetycznego lub eksploatowaną przez to przedsiębiorstwo, włącznie z częścią instalacji skroplonego gazu ziemnego używaną do jego magazynowania, z wyłączeniem tej części instalacji, która jest wykorzystywana do działalności produkcyjnej, oraz instalacji służącej wyłącznie do realizacji zadań operatorów systemu przesyłowego gazowego.

Zasady tworzenia i utrzymywania zapasu obowiązkowego w danym Roku Magazynowym w Instalacjach Magazynowych, którymi zarządza GSP, są publikowane w zakładce: usługi magazynowania Transparency Template/produkty i usługi/zapas obowiązkowy.